Gatorade

1965 yazının başlarında Florida Üniversitesi'nde bir antrenör yardımcısı, üniversite doktorlarından oluşan bir ekibi toplayıp, neden bu kadar çok sayıda oyuncusunun sıcaktan ve sıcakla ilişkili hastalıklardan mustarip olduklarını bulmalarını istedi. Araştırmacılar Dr. Robert Cade, Dr. Dana Shires, Dr. H. James Free ve Dr. Alejandro de Quesada çok geçmeden Gator oyuncularının \‘Güçten düşmelerine' yol açan iki kilit faktör keşfetti; oyuncuların terle yitirdikleri sıvılar ve elektrolitler yenilenmiyor ve vücutlarının enerji için kullandığı bol miktarda karbonhidrat yerine konmuyordu.

Ardından araştırmacılar bulgularını laboratuvara taşıdılar ve bilimsel çalışmalar sonucunda Gator oyuncularının terle ve egzersizle yitirdiği kilit bileşenleri yeterli ölçüde yerine koyacak yeni, eksiksiz bir şekilde dengelenmiş bir karbonhidrat-elektrolit içeceği yarattılar. Yarattıkları karışıma \‘Gatorade' adını verdiler. Gatorade sahasında test edilip onaylandı.

Gatorade'in 80'den fazla ülkede satılan performans içeceği serisi, rehidrasyon ve spor beslenmesi konusundaki 40 yıllık araştırma deneyimi bulunuyor.

Türkiye'de Gatorade ürün portföyü, Gatorade Limon ve Gatorade Portakal'dan oluşuyor.