KORONAVİRÜS (COVID-19) DÜNYA ÇAPINDA YAYILMAYA DEVAM EDERKEN ÜRÜNLERİMİZİN GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK, 260.000'DEN FAZLA ÇALIŞANIMIZA, AİLELERİNE ÖZEN GÖSTERMEK VE DÜNYA GENELİNDEKİ TOPLULUKLARI DESTEKLEMEK İÇİN BİLİME DAYALI PROAKTİF ADIMLAR ATMAKTAYIZ.

 

SAĞLIK VE GÜVENLİK

Biz ofislerimiz, fabrikalarımız ve  tedarik zincirimizde tüm önlemleri alıyoruz ve iş yaptığımız her yerde ürünlerimizin ve üretim tesislerimizin sürekli güvenliğini sağlamak için işletmelerimiz genelinde ve dünya çapındaki yetkili makamlarla yakın bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

PepsiCo olarak dünyanın dört bir yanındaki tüm tesislerimizde sosyal mesafe kurallarını uyguluyoruz. Yerel hükümetlerin belirttiği sosyal mesafe kurallarına uyulamayan ortamlarda çalışanlardan da evden çalışmalarını istedik.

Küresel sağlık ajansları, COVID-19 ile mücadele etmek için yapabileceğimiz en etkili şeyin açık bir şekilde hijyen kurallarını iyi uygulamak olduğunu açıklamıştır ve biz de bu tavsiyeyi çok ciddiye alıyoruz. Küresel olarak tüm tesislerde temizlik sıklığını artırdık, uygun şekilde el yıkamanın önemini yeniden vurguladık ve tesislerimizde el dezenfektanının kullanılabilirliğini artırmaktayız.

ÜCRETLİ HASTALIK İZNİ

Hiçbir şey çalışanlarımızın yerini alamaz ve özellikle bu kritik dönemde ürünlerimizi üretmeye, taşımaya, satmaya, süpermarket ve market raflarını eksiksiz tutmaya devam eden ön cephe çalışanlarının sağlık ve güvenliğini çok ciddiye alıyoruz. Bunu göz önünde bulundurarak karantinada tutulması gereken, bir doktor gözetimi altında bulunan, semptomları gösteren veya teşhis konulan ya da evlerinde hasta bir aile üyesine bakan çalışanlarımıza iki haftalık süre boyunca %100 ödeme yapılmasını sağlayacağız. Teşhis konulan veya teşhis konulmuş bir aile üyesine bakanlara ayrıca 10 haftaya kadar ücretlerinin en az üçte ikisinin ödenmesini sağlayacağız.

COVID-19 nedeniyle bir tesisi kapatmak durumunda kalırsak ve çalışmanın uzaktan sürdürülememesi durumunda bu tesisteki çalışanlarımıza 12 haftaya kadar %100 ücret ödemesi yapılacaktır. Son olarak, bu süre zarfında yetersiz çocuk bakımının çalışanlarımız üzerindeki yükünün farkındayız ve bu nedenle korona virüsten dolayı okulların veya kreşlerin kapatılması ve düzenli bir bakıcının bulunmamasından etkilenebilecek çalışanlara, onay alınmak kaydıyla, 12 haftaya kadar ücretlerinin en az üçte ikisinin ödenmesini sağlıyoruz.

UZAKTAN ÇALIŞMA VE TOPLANTI KILAVUZU

Öngörülebilir gelecek için hem kurum içi hem de dışı yüz yüze toplantılara tüm katılımları iptal ettik ve evden çalışabilecek birçok çalışanı bunu yapmaya teşvik ederek uzaktan yapılabilecek roller için esnek bir çalışma politikası başlattık. İletişimde olmak ve çalışmalarımızın devamını kolaylaştırmak ve PepsiCo'nun tüm gücüyle dünyadaki topluluklara yiyecek ve içeceklerimizi sunmak  için Zoom gibi en güncel küresel teknolojiden yararlanmaktayız.

SEYAHAT KILAVUZU

Virüsün daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için tüm hava ve uzun mesafeli demiryolu seyahatleri yalnızca operasyonel veya zaman olarak gerekli olduğu durumlar dışında ve tüm yerel ve federal seyahat politikalarına bağlı olarak sınırlı olmaya devam etmektedir. 

KRİZ VE MÜDAHALE EKİPLERİ

Kurumsal düzeyde ve sektörlerimizin her birinde, müdahalemizi yerel olarak uyarlamak için kriz yönetimi ekipleri mevcuttur. Her ekip, COVID-19'a potansiyel maruz kalma ile ilgili protokoller de dâhil olmak üzere işimizi sürdürmek ve çalışanlarımızı güvende tutmak için küresel standartları takip ettiğimizden emin olmak için her gün toplanmaktadır. Bu zorlu dönemde faaliyet gösterdiğimiz topluluklara en iyi şekilde hizmet etmek için çalışma şeklimizi sürekli olarak yeniden değerlendiriyor ve geliştiriyoruz. 

Ayrıca planlarımızı değerlendirmek ve çalışanlarımızı güvende tutmak için nasıl çalışmaya devam edebileceğimiz ve üzerimize düşeni yapabileceğimiz konusunda girdi sağlamak için ünlü bulaşıcı hastalık doktorlarıyla bir bilim yürütme kurulu da kurduk.

Bilimsel ve tıbbi kılavuz gelişmeye devam ettikçe ürünlerimizin, çalışanlarımızın ve sevdiklerinin sağlık ve güvenliğini sağlamak için yaklaşımımızı ve sorumluluğumuzu uyarlamaya devam edeceğiz.

TOPLULUK ETKİSİ

PepsiCo Vakfı, en savunmasız kişilere yardımcı olmak için bağış yapmaktadır ve etkimizi en üst düzeye çıkarmak için meslektaşlarımız ve kamu sektörü ile işbirliği yapmaktayız.

Amerika Birleşik Devletleri'nde çalışmalarımız, okul dışı eğitim alan öğrencilere ve risk altındaki ailelere besleyici öğün yemekleri sunmaya yoğunlaşmıştır. Şu ana kadar yaptığımız destek şunları içerir:

 • Kırsal Amerika'daki okulların kapanmasından etkilenen çocukların evlerine milyonlarca besleyici öğün yemeği sunmak için USDA ile ortaklaşa Baylor Açlık ve Yoksulluk üzerine İşbirliği'ne 1 milyon $ katkıda bulunmak. Bu ortaklık sayesinde PepsiCo'nun Food for Good beslenme programı, risk altındaki öğrencilere haftada en az 200.000 öğün yemeği vermeyi hedefleyecektir.
 • Gelecek ay boyunca en az 1 milyon öğün yemeği sağlamak amacıyla etkilenen Amerikan toplumunu desteklemek için Food for Good aracılığıyla besleyici öğün yemeği dağıtımını hızlandırmak.
 • Sınırlı temas sağlayan mobil kiler ve arabalı yerler aracılığıyla uzun raf ömrüne sahip yemeklere ve taze ürünlere erişim de dâhil olmak üzere New York Eyaleti'ndeki çok kötü etkilenen toplulukların bazılarını desteklemek için Feeding Westchester'a 100.000 $ katkıda bulunmak.
 • ABD genelinde kamu ve yardım çalışanları için COVID-19 taramaları ve diğer kaynaklar sağlayan mobil sağlık kliniklerine fon sağlama planları geliştirmek. 

Küresel olarak destek çalışmalarımız hâlihazırda İtalya, İspanya, Fransa, Lübnan, Meksika, Brezilya, Kolombiya, Arjantin, Guatemala, Şili, Peru, Panama, Ekvador, Kosta Rika, Dominik Cumhuriyeti, Uruguay ve Çin'de etkindir. Özellikle biz:

 • Yerel olarak anında COVID-19 ile müdahale çabalarına yardımcı olmak için sırasıyla İtalya, İspanya ve Fransa'daki Kızılhaç'a 200.000 $ ve Lübnan'daki Kızılhaç'a 100.000 $ bağışladık. PepsiCo Vakfı'nın finansmanı, toplumdaki en savunmasız grupların, özellikle de birçoğu ev hapsinde ve izole edilen yaşlılar ve çocukların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanılacaktır. Ayrıca, ülkelerin sağlık ve yardım sistemlerinin erişimini ve kapasitesini aşağıdakileri sağlayarak genişletecektir: 
  • Tıbbi müdahale ekipleri için kişisel koruma ekipmanları ve sağlık ekipmanları
  • Etkilenen vatandaşlar için acil sağlık taşımacılığı
  • Sağlık tesisleri için gerekli lojistik destek
  • Ev hapsinden çıkamayan kişiler için temel tüketim ürünleri (gıda, hijyen, ev temizliği ve sıhhi ürünler)
  • Yüksek riskli demografideki izole gruplar için sosyalleşme seçenekleri 
 • Koruyucu donanım sağlamak ve Çin'in ciddi şekilde etkilenen bölgelerinde koronavirüsün yayılmasına karşı mücadelede ön büro görevlilerinin ve doktorların çalışmalarına yardımcı olmak için Hubei Kızılhaç Vakfı ve Çin Kadın Gelişim Vakfı'na 1,1 milyon $ katkıda bulunmak. 
 • Latin Amerika'daki COVID-19'dan etkilenen 12 ülkeye her birine acil yardım çabalarını finanse etmek için ortalama 125.000 $ sağlayarak su ve gıda çözümleri sağlamak için Küresel Gıda Bankacılığı Ağı'na 1,5 milyon $ bağışta bulunmak.

Son olarak, kâr amacı gütmeyen kuruluşlara kişisel olarak katkıda bulunmak isteyen tüm çalışanlar için pepsicogivesback.com sitesinde Eş Bağış Programı sunuyoruz.


Ayrıca İlginizi Çekebilir