Çeşitlilik ve Bağlılık


PepsiCo'da, çeşitlilik ve bağlılığı desteklemek hem çalışanlarımızın hem de iş birimlerimizin sorumluluğudur. Bu taahhüt, insanlığın tamamını kucaklayarak şirketimizin en güçlü konuma ulaşacağını benimseyen ve bize yön veren Fayda Gözeterek Kazanma felsefemize işlemiştir. Bu, hem daha çeşitli ve daha kapsayıcı bir işyerinin oluşturulması hem de bağlılığın  şirketimizde ve hizmet verdiğimiz topluluklarda teşvik edilmesi anlamına gelmektedir.

3

PepsiCo çeşitlilik uygulamalarına öncülük etme konusunda güçlü bir mirasa sahiptir. 1940'larda Afrika kökenli Amerikalı satış personelinin işe alınması konusunda öncü olmak, 50'lerde Yönetim Kurulu'na bir kadın üyeyi dahil eden ilk büyük şirketlerden biri olmak ve 80'lerde ise çok kültürlü pazarlamanın önde gelen isimlerinden biri  olmak bu mirasa örnek gösterilebilir. Farklı bakış açıları, deneyimleri ve geçmişleri sayesinde, çalışanlarımız bu mirası geliştirmekte ve faaliyet gösterdiğimiz 200'den fazla ülke ve bölge çapında geleceğimizi inşa etmektedir.

2

İşgücündeki kadın katılım oranının artırılmasını destekleyen PepsiCo, aynı zamanda dünya genelindeki işe alım ve gelişim girişimleri aracılığıyla PepsiCo'daki kadın lider sayısını artırmak için çabalıyor.

PepsiCo, bu yolculukta bize yol göstermesi için Birleşmiş Milletler Kadının Güçlenmesi - "Eşitlik İş Demektir" prensibinin destekçisidir. Bu prensipler, kadınların işyerinde, piyasada ve toplumda güçlendirilmesine ilişkin şirketlere içgörü sunmaktadır. 

6

PepsiCo’da çeşitlilik ve bağlılığı desteklemekteyiz. Bunun için fikirlerin ve deneyimlerin paylaşılmasına, herkesin söyleyeceklerini özgürce ifade edebilmesine ve diyaloga elverişli çalışma ortamlarının yaratılmasına önem veririz.

Ortaklarımızı çeşitlilik, dahil etme ve bağlılık kültürü oluşturmaya yardımcı olmaları için Çalışan Araştırma Gruplarına (ERGs) katılmaya davet ederiz ve ortak çabalarını desteklerken hikayelerini paylaşırız.

D&EPinkline

PepsiCo, topluluklardaki refahı teşvik edecek çevre, eğitim ve beslenme girişimlerini desteklemek için PepsiCo Vakfı ile ortak çalışmalar yürütmektedir. 1,5 milyon kız çocuğunun okuldaki gelişimi ve işgücündeki başarısına katkı sağlamaya odaklanarak, 2025 yılına kadar dünya genelinde en az 12,5 milyon kadın ve kız çocuğuna fayda sağlayacak girişimlere, 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız.

Vakıf çalışmasının önemli odak noktalarından biri de, kadınların ve kız çocuklarının yetenek potansiyellerini artırabilmelerine olanak sağlayan ve böylece hem kadınlara, hem ailelerine, hem de yaşadıkları topluluklara faydalı olan eğitim ve hizmetler sunmaktır.

Hikayelerimiz


HARVEY C. RUSSELL'I ONURLANDIRMA

Harvey C. Russell, Pepsi'nin Afrika kökenli Amerikalılar topluluğuna satılması amacıyla 1947 yılında kurulan ve tamamı siyahi kişilerden oluşan satış ekibinin bir üyesiydi. Başkan yardımcılığına atandığı ve Amerikalı büyük bir çok uluslu şirketin ilk siyahi müdürü olduğu 1962 yılında, PepsiCo tarihine adını yazdırdı.

PepsiCo; Harvey'nin ticari başarının faktörlerinden biri olan dahil etme mirasını onurlandırmak adına bir program başlatmıştır. Şirketin çeşitlilik çabalarını desteklemek için ellerinden gelenin en iyisini yapan iş ortaklarını takdir etmek üzere 2003 yılında Küresel Harvey C. Russell Ödülü'nü hayata geçirmiştir.

 

harveycrusselgroupshot
supplier-diversity-copy

TEDARİKÇİ ÇEŞİTLİLİĞİ: ÖRNEK OLMA

1982 yılından bu yana PepsiCo; ürün ve hizmetlerini, kapsamlı bir tedarikçi ağından karşılayarak, azınlıktaki tedarikçilerin büyümesi ve gelişmesini desteklemektedir. Odak noktamız, tedarik zincirimize değer katan, yenilik sunan ve sürekli iyileştirmeler kazandıran azınlıkların ve özellikle de kadınların liderliğindeki işletmelerle uzun vadeli ve sürdürülebilir ilişkiler geliştirmektir.

 

 

ÜCRET EŞİTLİĞİ TAAHHÜDÜ

PepsiCo, çalışanları arasında ücret eşitliği sağlayan programlar konusunda güçlü ve köklü geçmişi olan süreçlere sahiptir. Süreçlerinin bir parçası olarak, kadınlara ilişkin ücret eşitliğini destekleyecek kapsamlı ve küresel boyutta yıllık incelemeler yapmaktadır. Fortune 50 şirketlerinden biri olarak, bu konuyu dile getirmek ve eşit ücrete ilişkin lider konuma gelmek PepsiCo için büyük önem taşımaktadır.

EPD-Animation-tr